Türkiye Seyahat Acenteleri Birliğinin (TÜRSAB) girişimiyle Ukrayna, Rusya, Moldova ile bazı Avrupa ülkelerinden gelen yüzlerce turist Palandöken’de kayağın keyfini yaşıyor.

Palandöken’de pistler, yerli ve yabancı turistlerle şenlendi. Erzurum Havalimanı’na 15, kent merkezine ise sadece 4 kilometre uzaklıktaki Palandöken Kayak Merkezi’ne gelen yaklaşık 700 yabancı turist, kar ve kayağın tadını çıkarıyor.

Bu yıl kente gelecek turist sayısının 3 bini bulacağını söyleyen TÜRSAB Kuzeydoğu Anadolu Bölge Temsil Kurulu Başkanı Kürşat Özeken, “Türkiye’de şu anda kar kalınlığının en yüksek olduğu yer Palandöken. Pandemi nedeniyle Avrupa pazarının kapalı olması buraya olan ilgiyi artırdı. Koronavirüs önlemlerinin en üst seviyede olduğu Palandöken’e gelen yerli ve yabancı turistler en güvenli şekilde tatillerini yapıyorlar” dedi.

“HAFTA SONU YASAK OLMAMASI İÇİN GÖRÜŞÜYORUZ”

Salgın sürecinde yaz aylarında sahil yörelerinde yabancı turistler için kısıtlamanın olmadığını anımsatan Başkan Özeken, aynı durumun kış turizm merkezlerinde de uygulanmasını istedi. Geçen hafta sokağa çıkma kısıtlaması kapsamına alınan yabancı turistlerin kayak yapamadığını hatırlatan Özeken, “Bu konuda görüşmelerimiz devam ediyor. İlgili bakanlıklarımızla görüştük ve siyasiler de bu konuda çalışıyorlar. Zaten gelen turistler PCR testi ile ülkeye giriş yaptı. Antalya’ya gelen turistler denize girdi ama buradaki misafirlerimiz kayak yapamadı. Bu konuda ilgili bakanlarımızın girişimlerinin olacağını inanıyoruz” diye konuştu.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Kuzeydoğu Anadolu Bölge Başkanı Kürşat Özeken