Ejder 3200 A.Ş. Palandöken Dağı’nın bitki çeşitliliğini korumak ve potansiyeli artırmak için deniz seviyesinden 2 bin 800 metrede arıcılık yapacak.

Palandöken.com – Kar kalitesi ve pist uzunluğuyla gözde kayak merkezi olan Palandöken’in yaz döneminde bitki örtüsünü korumak için arılardan yararlanılacak.

Bünyesinde birçok endemik tür barından Palandöken’de ilk etapta 60 kovanda arıcılık yapacaklarını söyleyen Ejder 3200 A.Ş., Genel Müdürü Selim Bağrıyanık, “Yeryüzü için arıların ne kadar önemli varlıklar olduğunu biliyoruz. Biz de Palandöken’de bitki çeşitliliğindeki kayıpları önlemek, korumak ve potansiyeli artırmak için arılardan faydalanacağız. Bu yıl ilk kez 60 kovan aldık. Önümüzdeki günlerde 2 bin 800 metre yükseklikteki alanda arıcılık yapacağız. Bu konuda tecrübesi olan üç arkadaşımızı yaz döneminde bu alanda görevlendireceğiz” diye konuştu.

Deniz seviyesinden 1850 metre yükseklikteki Erzurum, 89 familya, 492 cinse ait toplam 1542 tür ile flora bakımından zengin iller arasında yer alıyor. Palandöken dağlarında, uzmanlara göre 11 familya ve 16 cinse ait 20 endemik tür yetişiyor.