ArabicDutchEnglishFrenchItalianRussianTurkish
28 Şubat 2024, Çarşamba
ArabicDutchEnglishFrenchItalianRussianTurkish
ArabicDutchEnglishFrenchItalianRussianTurkish

Palandöken Kayak Merkezi nerede?

 

Seyahat etmek ve güzel bir tatil gerçekleştirmenin fiziksel ve psikolojik olarak rahatlamaya neden olduğu bilinir. Yaz turizminde Deniz, kum ve güneş ön plana çıkarken kış turizminde ise genellikle kayak merkezleri yoğun bir talep görüyor. Türkiye’de ise iklim ve mevsimsel şartlardan dolayı hem yaz turizmi hem de kış turizmi olanağı bulunuyor. Özellikle kış turizminde Türkiye’nin pek çok şehrinde bulunan kayak merkezleri talep görüyor. Özellikle Erzurum ilinde bulunan Palandöken kayak merkezi kışın en fazla tercih edilen kayak merkezlerinden bir tanesi olarak ön plana çıkıyor.

Palandöken kayak merkezi Erzurum merkeze 5 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Kış turizminin önemli merkezlerinden bir tanesi olan Palandöken kayak merkezi havaalanına da 17 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen Palandöken kayak merkezinde birbirinden farklı büyüklükte pistler yer alıyor. Dünyadaki en uzun ve en dik kayak pistlerine sahip olan Palandöken kayak merkezinde farklı pistler yer alıyor.

PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ CANLI KAMERA GÖRÜNTÜLERİ İÇİN TIKLAYIN

Nasıl Gidilir?

Erzurum’da bulunan Palandöken kayak merkezi Erzurum Havaalanı’na da yarım saat uzaklıkta yer alıyor. Bu kayak merkezinin otogara olan uzaklığı ise neredeyse 20 dakikalık mesafede bulunuyor. Tren istasyonuna 15 dakika mesafede olan Palandöken kayak merkezi Erzurum il merkezine 7 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Erzurum il merkezinden Palandöken kayak merkezine günün belirli saatlerinde ulaşım araçları ve servisler kalkıyor. Farklı şehirlerden Palandöken kayak merkezine gitmek isteyenler ise öncelikle havayolu ve ya karayolu aracılığıyla Erzurum şehir merkezine gitmeliler. Erzurum il merkezinden özel araçlar ile tabelalar takip edilerek kayak merkezine rahat bir şekilde ulaşılır.

2021 Palandöken Kayak Merkezi Giriş Fiyatları ve Otel Ücretleri Ne Kadar?

Palandöken kayak merkezinde günübirlik turlar olduğu gibi uzun tatiller için imkânlar da bulunuyor. Palandöken kayak merkezi giriş ücretleri verilerek rahat bir şekilde tatil imkânından yararlanılıyor. Palandöken kayak merkezinde Kasım ayı sonuna kadar Skipass fiyatları 840 TL olarak belirlendi. Bunun yanı sıra Aralık ayından itibaren ise Skipass ücreti 1040 liradır.

Tek çıkış bilet fiyatı 15 TL, 10 çıkış bilet fiyatı 90 TL, 25 çıkış bilet fiyatı 170 TL, 50 çıkış bilet fiyatı 270 TL ve gece kayağı ücreti ise 30 TL olarak belirlenmiştir. Palandöken kayak merkezinde hafta sonu günlük sınırsız kayak ücreti 80 lira iken hafta içi ise bu ücret 70 liradır. Palandöken kayak merkezinde kayak dersi almak isteyenler için özel ders ücretleri neredeyse 200 liradan başlıyor. Kişi sayısı arttıkça fiyatlar da değişkenlik gösteriyor.

 

Palandöken Kayak Sezonu Ne Zaman Açılıyor?

Palandöken kayak merkezinde kar kalınlığının en çok yükseldiği tarihler genel olarak Aralık ayı içerisindedir. O nedenle Palandöken kayak merkezinde Aralık ayının başında kayak sezonu açılmış oluyor. Nisan ayının sonlarına kadar Palandöken kayak merkezinde kar kalınlığı kayak yapmak için standartlarda oluyor. Ayrıca bu tarihler arasında alt istasyonda 2000 metre olarak belirlenen rakım en üst seviyede ise 3176 metreye kadar çıkabiliyor. Bu tarihler arasında kayak sezonu açık oluyor. Şehre de yakınlığı ile bilinen Palandöken kayak merkezinin çevresinde çok sayıda konaklama tesisi ve dağ evleri yer alıyor.

 

Palandöken Kayak Merkezi İle İlgili Merak Edilenler

Doğu Anadolu Bölgesi’nde Erzurum şehrinde bulunan Palandöken kayak merkezi Türkiye’nin en bilinen ve en çok tercih edilen kayak merkezlerinden bir tanesidir. Kar kalitesi yüksek olan bu merkezde aynı zamanda karın kalındığı da kayak sezonunda yükselmektedir. Palandöken kayak pistinde bulunan en uzun kayak pistinin uzunluğu 14 kilometredir. Burada kesintisiz bir şekilde kayış zevki yaşanıyor. Bu kayak pistinde başlangıç ve bitiş noktaları arasındaki rakım 1100 metre olarak biliniyor. Erzurum Palandöken kayak merkezinde bulunan pistlerin 8 tanesi kolay, 9’u orta düzeyde ve 12’si ise zor düzeyde kayak pistleridir.

 

Palandöken Kayak Merkezi Kapasitesi

Palandöken kayak merkezi her gün 32 bin kişiyi ağırlıyor. Ayrıca çok sayıda ziyaretçiyi ağırlayan bu kayak merkezinde 22 pist de bulunuyor. Burada yer alan Ejder ve Kapıkaya pistleri çeşitli yarışmalar için olimpik ilan edildi. Toplam uzunlukları 28 kilometre olan bu pistlerin en uzunlarının uzunluğu 12 kilometreyi buluyor. Kayak konusunda uzman olan kişiler burada kayak yapmayı tercihe diyor.

Hava Durumu

Erzurum / Türkiye
açık
43%
1.2km/h
0%
-8°C
-8°
-8°
-6°
Wed
-5°
Thu
-4°
Fri
-2°
Sat
-2°
Sun

Ek Bilgi

Erzurum / Palandöken Kayak Merkezinde ihtiyaç duyacağınız güncel bilgilere ulaşmak ve düzenlenen tüm etkinliklerden haberdar olmak için sitemizden ve aşağıda yer alan sosyal medya sayfalarından bizi takip edebilirsiniz.