TÜRKİYE’NİN EN ESKİ KAYAK MERKEZİ: PALANDÖKEN DAĞI

Deniz seviyesinden 3 bin 176 metre yüksekliği ile anıtsal bir doğa harikası olan Palandöken Dağı’nın kış turizmi merkezi olma yolunda ilk adımların atılması 1960’lı yıllara dayanıyor. 

Kış olimpiyatlarının dahi düzenlenmesine imkân tanıyan Palandöken’de pistler dünyanın en uzun ve en dik pistleri arasında yer almaktadır. Palandöken, New York Times Gazetesi tarafından belirlenen dünyadaki 41 kayak merkezi arasında 18. sırada gösterilmiştir. Kar yağışının Kasım aylarında kendini gösterdiği Erzurum’da, kayak mevsimi Nisan ayının sonuna kadar sürmektedir. 

Tüm pistlerde aynı anda yaklaşık 12 bin kişiye kayak yapma imkanı sunulmaktadır. Palandöken Kayak Merkezi; Alp disiplini ve snowboard için son derece uygun pistler sunarken; kayak dışında, yamaç paraşütü, dağcılık, snowtube, paintball gibi farklı turizm çeşitleri için de alternatif oluşturmaktadır. Palandöken Dağı’nın çevresi doğal park görünümüyle, gezi, piknik ve seyir alanı olarak dört mevsim ayrı güzellikler sunmaktadır. Palandöken, aynı zamanda bir kongre turizmi merkezidir.