-2 C
Erzurum
5 Aralık 2020 - Cumartesi
Ana Sayfa Ana Sayfa ERZURUM KIŞ TURİZMİ PROJESİ (2)

ERZURUM KIŞ TURİZMİ PROJESİ (2)

(1990-1993)

Her şeyden önce; yaz aylarında  serin  kışları sert ve soğuk geçen bir iklimi ve sıcakkanlı insanları  olan ve 5.000 yıldan eski bir tarihe ve kültürel zenginliğe sahip ‘’DADAŞLAR’’ diyarı olarak bilinen  Erzurum’da   Urartular, Asurlular, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar gibi uygarlıkların izleri  yani camiler, kiliseler, pazarlar, türbeler ve kaleler  bulunmaktadır. Böylesine tarih , kültür ve doğa zengini bir şehrimiz olan Erzurum‘unTürkiye’de kayak sporunun da İlk olarak Erzurum’da başladığını hepimiz biliyoruz.

Göreve başladığımızda Palandöken’deki mevcut kapasiteye baktığımızda; 1969 yılında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne ait 3237 metre uzunluğunda saatte 300 kişi taşıyan bir telesiyej ile yine 1987 yılında İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan 780 metre uzunluğunda ve saatte 1000 kişilik kapasiteye ait bir teleski bulunmaktaydı. Böylece mevcut kapasite toplam olarak 1200 kişiydi. Bu ise çok düşük bir kapasitedir. Oysa master planda öngörülen kapasite çok daha yüksek planlamıştı. Böylece; daha çok iç talebe yönelik faaliyet gösteren mekanik tesisler  mevcut talebi karşılayamamakta ve büyük bir yığılım meydana gelmekteydi. O dönemde dağda mevcut konaklama tesislerinin tamamı kamu kuruluşlarına aitti ve yetersiz durumda bulunmaktaydı. Toplam olarak 236 yatak kapasiteli kamu tesislerinin yanında ; 200 yatak kapasiteli Gençlik ve Spor Binası İnşaatı devam ediyordu. Şehir merkezinde ise 750 civarında turistik belgeli yatak vardı.

Böylece; mevcut durum uluslararası alanda bir organizasyonu kaldırmaktan uzak durumdaydı.

Bu doğrultuda; 1980’li yıllarda yeni girişimler başlamıştır. 1985 yılında o zamanın  Erzurum Valisi Recep Birsin ÖZEN döneminde Valilik bünyesinde bir komisyon kurulması kararlaştırılmıştır. Söz konusu Komisyon o zamanın DSİ Bölge Müdürü Erdoğan Cimilli başkanlığında kurulmuş ve projenin hazırlık aşamasında harita, halihazır ve iklim bilgilerinin toplanması çalışmalarını yıllarca yürütmüşlerdir.

Daha sonra DPT tarafından ele alınan proje bir konsorsiyuma ihale edilmiş ve ulusal düzeyde bir proje olarak DPT bünyesinde yer almıştır.

En neticede; master plan çalışmalarının bir türlü neticelenmemesi üzerine; 1990 yılında Erzurum Vali Yardımcılığı görevine atanmam üzerine Komisyon tarafımızdan yeniden yapılandırılmış ve başkanlığı tarafımdan yürütülmüştür. Adı geçen Erzurum Valiliği Palandöken Kış  Turizmi ve Sporları İcra Komisyonu Başkanlığı kurulmuştur.

Adı geçen Komisyon daha çok yatırımcı ve kara alıcıların oluşturduğu bir yapıda oluşturulmuş ve netice alıcı bir hüviyet kazandırılmıştır. Başkanlığını Vali Yardımcı Dr. Mustafa Tamer’in yaptığı komisyonun Erzurum Valiliği Palandöken Kış  Turizmi ve Sporları İcra Komisyonu Başkanlığı üyeliklerine Gençlik ve Spor İl Müdürü Nihat Gezder, İl Turizm Müdürü Tuncer Kızıloğlu ve Bayındırlık Müdürü Yeniyurt Bayraktan meydana gelmiştir.

Erzurum Valisi’nin başkanlığında ise bir Danışma Kurulu oluşturulmuş ve resmi kurum ilgilileri, sivil toplum örgütleri ve o güne kadar kayak sporuna emeği geçmiş kişilerden oluşan bir  yapılandırmaya gidilmiştir. Böylece karar alıcılar ve uygulayıcılar bir araya getirilmiştir. Neticede; Kış  Turizmi ve Sporları çalışmalarının  eskilerde söylenen bir deyimin gereği olarak “kuvveden fiile çıkarmak” işleminin gerçekleşmesi sağlanmıştır.

Önceki İçerikYENİ GÖZDE PERİLER DİYARI
Sonraki İçerikADALARIN YOLU TAMAM
- Advertisment -

EN ÇOK TIKLANANLAR

Efsane kulüp sezona hazır

Türk kayak tarihine damga vuran Erzurum Kayak Kulübü yeni sezon için hazırlıklarını tamamladı. Başkan Atakan Alaftargil, "Bu yıl pandemiye karşı aldığımız önlemlerle sporcularımızın sağlığını...

Dedeman pandemi dinlemedi… Palandöken’deki otellerini yeniledi

Dedeman Hotels & Resorts International, Dedeman Palandöken ve Dedeman Palandöken Ski Lodge otellerinde başlattığı yenileme projesini Kasım ayı sonunda tamamlayarak yeni sezonu yenilenen yüzüyle...

Uluslararası zirvede Palandöken konuşuldu

Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin, Avrupa Birliği (AB) Şehir Eşleştirme Programı kapsamında yürüttüğü “Çevreci Kış Turizmi İşbirliği Projesi”  uluslararası zirvede geniş yankı uyandırdı. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği...

Suni karla kayak keyfi

Henüz kar yağışının olmadığı Palandöken’de üretilen suni kar sayesinde kayak sezonu başladı. Türkiye'de kayak sezonunun en erken açıldığı Palandöken bu yıl da geleneği bozmadı. Kayak severler,...