ArabicDutchEnglishFrenchItalianRussianTurkish
28 Şubat 2024, Çarşamba
ArabicDutchEnglishFrenchItalianRussianTurkish
ArabicDutchEnglishFrenchItalianRussianTurkish

Dünya’da şehir merkezine en yakın ve en akıllı kayak merkezi

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Erzurum’daki Palandöken Kayak Merkezi’nin dünyada şehir merkezine en yakın kayak merkezi olduğunu biliyor muydunuz?

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en eski ve en büyük yerleşim yeri olan Erzurum, bir yanda tarihi dokusu bir yanda yenilenen modern yüzü ile geçmişle bugünü sentezliyor. Kentin güneyinde yer alan 3 bin 176 metre yükseklikteki Palandöken Dağı, kış turizminde artık dünyanın sayılı kayak merkezleri arasında yer alıyor.

Palandöken Kayak Merkezi

New York Times Gazetesi tarafından belirlenen dünyadaki 41 kayak merkezi arasında 18. sırada gösterilen Palandöken Kayak Merkezi, havalimanına sadece 15 dakika uzaklıkta bulunuyor. Palandöken’in kent merkezine 5 dakikalık mesafede olması kış turizminde Erzurum’u ön plana çıkarıyor.

Avrupa’nın en dik pistlerine sahip olan Palandöken dağları, Erzurum‘un otantik atmosferi içerisinde, Türkiye’nin en popüler kayak merkezlerinden bir tanesi. Yüksek irtifa, kaliteli kar, uzun kış, Palandöken’de sınırsız kayak keyfi sunuyor.

Palandöken Kayak Merkezi

Türkiye’nin en akıllı kayak merkezi

Erzurum Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Ejder 3200 A.Ş. tarafından yönetilen Palandöken’de ‘Akıllı Merkez’ çalışması kapsamında, kar düzleme, çığ patlatma, suni karlama, gece aydınlatma, lift ve pist sistemleri mobil uygulamalarla uzaktan kontrol edilebiliyor.

Kayak merkezi alanında enerji verimliliğini artırmak, su kullanımını optimize etmek, yenilenebilir enerji kaynaklarını entegre etmek ve akıllı sistemlerle elde edilen verilerin, gelecekte de kullanılması amacıyla Palandöken Kayak Merkezi’nde, enerji ve zamandan da tasarruf ediliyor.

RAKAMLARLA PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ

-Erzurum Havalimanı Palandöken Kayak Merkezi’ne sadece 15 dakika

-Şehir merkezi Palandöken arası 5 dakika.

-Toplam 73 km uzunluğunda 55 km pist.

-8 km aydınlatılmış pist.

-Türkiye’nin en uzun tek parça pisti 14 km.

-19 adet lift.

-Suni kar sistemi 400 adet switch.

-Gazex çığ önleme sistemi 17 adet.

-Kar ezme aracı 9 adet.

KIŞ SEZONU FAALİYETLERİ

Kar kalitesi ve pist uzunluğuyla sayılı merkezler arasında yer alan Palandöken’de kayak ve snowboard yanında Türkiye’nin en dik yapay buz duvarında tırmanış yapılabiliyor. Bunun yanında snowdovnhill, funpark, snowpark ve yamaç paraşütü keyfi de yaşayabilirsiniz.

Hava Durumu

Erzurum / Türkiye
açık
43%
1.2km/h
0%
-8°C
-8°
-8°
-6°
Wed
-5°
Thu
-4°
Fri
-2°
Sat
-2°
Sun

Ek Bilgi

Erzurum / Palandöken Kayak Merkezinde ihtiyaç duyacağınız güncel bilgilere ulaşmak ve düzenlenen tüm etkinliklerden haberdar olmak için sitemizden ve aşağıda yer alan sosyal medya sayfalarından bizi takip edebilirsiniz.