Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından organize edilen 2020-2021 kış sezonu ilk buz tırmanışı Palandöken Kayak Merkezi’nde yapıldı.

Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Dr. Ersan Başer, Palandöken Kayak Merkezinde hazırlanan buz parkurunda tırmanış yaparak 2020-2021 sezon açılışını yaptı.

Geçen yıl Ejder 3200 A.Ş. tarafından hazırlanan buz duvarı büyük ilgi görüyor.

Geçen yıl tırmanış yarışlarının gerçekleştirildiği parkurun Türkiye’de bir ilk olduğunu belirten Federasyon Başkanı Dr. Ersan Başer, Palandöken’in dağcılar için önemli bir yere sahip olduğunu dile getirdi.

Başkan Başer, “Türkiye Dağcılık Federasyonu’na bağlı birçok sporcu şu an pistlerde antrenman yaparak yarışlara hazırlanıyorlar. Ayrıca burada sporculara eğitim kampları düzenleniyor. Türk sporu için genç sporculara imkan sağlıyoruz. Buralardaki genç sporcular ilerleyen yıllarda Türkiye’yi Olimpiyatlarda temsil etme imkanı bulacaklar” dedi.

Türkiye Dağcılık Federasyonu Erzurum İl Temsilcisi Erdal Emeç de geçen sene Palandöken Kayak Merkezinde oluşturulan buz parkının bu yıl ikinci açılışını yaptıklarını ifade ederek, “Dağcılık Federasyonu Başkanımız ilk tırmanışı yaparak açılış yaptı. Palandöken Kayak Merkezine gelen herkes bulunduğumuz yerdeki buz tırmanma pistine gelerek tırmanış yapma imkanı bulacaklardır. Dünya ve ülke olarak Pandemi sürecini en kısa zamanda atarız ve organizasyonlar yaparız. Geçen sene yapılan buz duvarı bu sene daha da iyi olmuş. Geçen sene acemilik vardı bu sene biraz daha tecrübe kazanarak tırmanışlarımızı daha kontrollü yapma imkanı bulduk” diye konuştu.

Palandöken Kayak Merkezi’nde pist kenarına yapılan buz duvarını dağcılar eğitim amaçlı kullanıyor.