16.8 C
Erzurum
29 Temmuz 2021 - Perşembe
turkish english german arabic russian
Ana Sayfa Blog

‘Dünya’nın Gözü Palandöken’de

0

 

Foto safaride çekilen kareler beğeniye sunuldu
Ejder 3200 A.Ş., Türk Kayak Vakfı ve Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin düzenlediği ‘Dünya’nın Gözü Palandöken’de adlı fotoğraf sergisi, tarihi Yakutiye Medresesi’nde açıldı. İlk günden büyük ilgi gören sergi, 31 Temmuz’a kadar açık olacak.
Erzurum Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Ejder 3200 A.Ş.’nin destekleriyle Türk Kayak Vakfı ile Palandöken.com tarafından geçen mart ayında organize edilen ‘Dünya’nın Gözü Palandöken’de etkinliği kapsamında ulusal ve uluslararası haber ajanslarının foto muhabirleri, kayak merkezinde foto safari yapmıştı.

Avrupa’nın önde gelen haber sitelerinde yer alan fotoğraflar, tarihi Yakutiye Medresesi’nde açılan  sergiyle görücüye çıktı.

Erzurum Valisi Okay Memiş, MHP Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Kamil Aydın, İYİ Parti Erzurum Milletvekili Naci Cinisli, Emniyet Müdürü Levent Tuncer, İl Jandarma Komutanı Albay Ali Gemalmaz, Ejder 3200 A.Ş. Genel Müdürü Selim Bağrıyanık, DAGC Başkanı Feridun Fazıl Özsoy, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Onur Sağsöz ve Polat Otel Genel Müdürü Nuh Seçer’in açılış kurdelesini kestiği sergide 55 kare fotoğraf yer aldı.

Palandöken’in tanıtımına katkı sağlayan foto muhabirlerine teşekkür eden Vali Okay Memiş, “Turizm potansiyeliyle öne çıkan Erzurum ve Palandöken’in uluslararası arenada her geçen gün tanınır hale gelmesi bizleri sevindiriyor. Hiç şüphesiz bu noktada gazetecilerin büyük bir emeği var. Çekilen her bir kare fotoğraf ve yazılanlar kentimize ve Palandöken’e katma değer sağlıyor. Gayretleriniz için teşekkür ederim” dedi. Ziyaretçi akınına uğrayan sergi, 31 Temmuz’ kadar açık kalacak.

 

Palandöken’in endemik türleri onlara emanet

0

Kar kalitesi ve pist uzunluğuyla gözde kayak merkezi olan Erzurum’daki Palandöken dağında bitki örtüsünü korumak için arılardan yararlanılıyor. Bu yıl ilk kez 120 kovanla arıcılığa başlayan Ejder 3200 A.Ş., sayıyı artırmayı hedefliyor.

Deniz seviyesinden 3 bin 176 metre yükseklikteki Palandöken Dağı’nın endemik türdeki bitki çeşitliliğini korumak ve potansiyeli artırmak için arıcılık yapılmaya başlandı. Kış turizminin önemli merkezlerinden biri olan Palandöken’in yönetiminden sorumlu Büyükşehir Belediyesi iştiraki Ejder 3200 A.Ş. yönetimi ilk etapta 120 kovan aldı.

Palandöken’in bünyesinde birçok endemik tür barındırdığını kaydeden Ejder 3200 A.Ş. Genel Müdürü Selim Bağrıyanık, “Yeryüzü için arıların ne kadar önemli varlıklar olduğunu biliyoruz. Biz de Palandöken’de bitki çeşitliliğindeki kayıpları önlemek, korumak ve potansiyeli artırmak için arılardan faydalanıyoruz. Bu yıl ilk kez 120 kovan aldık ve 2 bin 600 metre rakımdaki alanda arıcılığa başladık. Üretilen organik balı da yine Palandöken’deki noktalarımızda satışa sunacağız” dedi.

Öte yandan uzmanlara göre Palandöken dağlarında, 11 familya ve 16 cinse ait 20 endemik tür yetişiyor. Haber: Onur SAĞSÖZ

 

 

Murat Dedeman’ın gözdesiydi…

0

Palandöken’in ‘kayak merkezi’ unvanı almasında büyük rolü olan Dedeman Hotels & Resorts International, yenilenen yüzüyle yaz döneminde de kapılarını açtı. Genel Müdür Veli Tuzak, “Gelen talepleri geri çevirmemek için bu yıl üst otelimizle de misafirlerimizin hizmetindeyiz” dedi.

Pandemi şartalarına rağmen yatırımlarına devam eden Dedeman Hotels & Resorts International, Erzurum’daki otellerine yaptığı 2,5 milyon dolarlık renovasyonla yaz döneminde de hizmet vermeye devam ediyor.

Yüksek irtifa kamp merkezine gelen takımlarla birlikte kültür turları, günü birlikçiler ve şirket misafirleri için üst oteli de hizmete açan Dedeman, kış turizminden sonra yaz turizmine de katkı sağlıyor.

Palandöken’in sadece kış değil yöz döneminde de önemli bir potansiyeli olduğunu söyleyen Dedeman Palandöken ve Dedeman Palandöken Ski Lodge Genel Müdürü Veli Tuzak, pandemiye rağmen önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi.

“KRİZİ FIRSATA DÖNÜŞTÜRDÜK”

Genel Müdür Tuzak, “Pandemi tüm dünyada olduğu gibi Türk turizmini de olumsuz etkiledi. Ancak biz krizi fırsata dönüştürdük ve bu zaman dilimi içinde her iki otelimizde yenileme çalışmaları yaptık. Geçtiğimiz sezon misafirlerimizi en iyi şekilde ağırladık ve yaz dönemine geldiğimizde kapılarımızı kamp merkezi için açtık. Bu noktada gelen talepleri geri çevirmemek için üst otelimizle de hizmet vermeye başladık” dedi.

Dedeman olarak 1993 yılında Palandöken Kayak Merkezi’ndeki ilk otel yatırımını gerçekleştirdiklerini anımsatan Dedeman Hotels & Resorts International Yönetim Kurulu Başkanı Banu Dedeman ise “Yıllar içinde Palandöken Kayak Merkezi’nin bir destinasyon olarak gelişmesine katkıda bulunduk. Başkanımız rahmetli Murat Dedeman’dan devir aldığımız bu misyonumuzu günümüzde de sürdürmeye devam ediyoruz. Palandöken onun için ayrı bir yere sahipti. Biz de bu mirası en iyi şekilde korumaya devam edeceğiz. Yaptığımız yatırımlarla birlikte yaz döneminde de misafirlerimizi ağırlayacağız” diye konuştu. HABER MERKEZİ

 

 

TKV yönetimi projelerini anlattı

0

 

TKV yeni sezon için çalışmalara başladı

Türk Kayak Vakfı (TKV) yönetimi Vali Okay Memiş’i ziyaret ederek, yeni sezonda gerçekleştireceği proje ve çalışmalar hakkında bilgilendirme yaptı.

Türk kayağının gelişmesinde önemli bir rolü olan ve geçen yıl yönetim kadrosu değişen Türk Kayak Vakfı, yeni sezon için çalışmalarına şimdiden başladı. 2020-2021 sezonunda bir dizi etkinliğe imza atan TKV, bu sezon ülkedeki tüm merkezleri kucaklayan anlayışıyla kayağın gelişmesi ve yaygınlaşması için farkındalık projelerine imza atmayı planlıyor.

Palandöken Kayak Merkezi’nde de hayata geçirilecek projeler hakkında Erzurum Valisi Okay Memiş’e bilgilendirme yapıldı. Vali Memiş’i ziyaret eden TKV Yönetim Kurulu Başkanı Atakan Alaftargil, Başkanvekili Emre Çarıkçıoğlu ve Yönetim Kurulu üyesi Onur Sağsöz yeni sezon hazırlıklarını anlattı.

Türk Kayak Vakfı Yönetimi Vali Okay Memiş’i ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Kayak sporunun ve turizminin önemine değinen Vali Okay Memiş, “Ben de kayak öğrendim ve yapmaktan çok keyif alıyorum. Eşsiz bir doğal güzelliği olan Palandöken’in bu anlamda büyük bir potansiyeli var. Burada yaptığımız yatırımlar ve ince dokunuşlarla kayak sporuna ve turizmine önemli katkılar sağladık. Bu noktada Türk Kayak Vakfı’nı da yanımızda görmek beni mutlu etti. Sizler gibi kayağa gönül vermiş isimlerin, Türkiye’de bu sporun gelişmesine katkı vereceğine canı gönülden inanıyorum” dedi.

TKV Başkanı Atakan Alaftargil, ziyaret anısına Vali Okay Memiş’e üzerinde TKV’nin yeni logosunun yer aldığı hatıra tabak hediye etti.

 

Palandöken’i arılar koruyacak!

0

Ejder 3200 A.Ş. Palandöken Dağı’nın bitki çeşitliliğini korumak ve potansiyeli artırmak için deniz seviyesinden 2 bin 800 metrede arıcılık yapacak.

Palandöken.com – Kar kalitesi ve pist uzunluğuyla gözde kayak merkezi olan Palandöken’in yaz döneminde bitki örtüsünü korumak için arılardan yararlanılacak.

Bünyesinde birçok endemik tür barından Palandöken’de ilk etapta 60 kovanda arıcılık yapacaklarını söyleyen Ejder 3200 A.Ş., Genel Müdürü Selim Bağrıyanık, “Yeryüzü için arıların ne kadar önemli varlıklar olduğunu biliyoruz. Biz de Palandöken’de bitki çeşitliliğindeki kayıpları önlemek, korumak ve potansiyeli artırmak için arılardan faydalanacağız. Bu yıl ilk kez 60 kovan aldık. Önümüzdeki günlerde 2 bin 800 metre yükseklikteki alanda arıcılık yapacağız. Bu konuda tecrübesi olan üç arkadaşımızı yaz döneminde bu alanda görevlendireceğiz” diye konuştu.

Deniz seviyesinden 1850 metre yükseklikteki Erzurum, 89 familya, 492 cinse ait toplam 1542 tür ile flora bakımından zengin iller arasında yer alıyor. Palandöken dağlarında, uzmanlara göre 11 familya ve 16 cinse ait 20 endemik tür yetişiyor.

 

 

Palandöken’in kelebekleri kurtuldu!

0

Erzurum faunasında bulunan ve önemli bir kısmı endemik tür olan kelebekler, pandemi nedeniyle kente gelemeyen ‘turist’ kılığındaki kaçakçıların elinden kurtuldu.

Biyo çeşitliliğiyle dünyanın gözdesi olan Türkiye özellikle kelebek türleriyle dikkat çekiyor. Tüm Avrupa ülkelerinde 482 kelebek türü bulunurken, bu rakam Türkiye’de 381, Erzurum’da ise 244 olarak biliniyor.

Önemli bir kısmı Palandöken Dağı’nda görülen kelebekler son yıllarda ‘turist’ kılığında kente gelen yaban hayatı kaçakçılarının gözdesi halindeydi. Ticari amaçla koleksiyonerler başta olmak üzere bir takım bilimsel çalışmalarda kullanılmak için yurt dışına kaçırılan kelebekler, Pandemi döneminde uygulanan seyahat yasakları nedeniyle kaçakçıların eline düşmekten kurtuldu.

TABİAT ANANIN DENGESİ!

Kelebeklerle birlikte toplanan endemik yılan ve güveler de son iki yıl içinde yurt dışına çıkarılamadı. Doğa Koruma Merkezi’nin biyo çeşitliliği korumak adına yaptığı farkındalık çalışmalarıyla gündeme gelen yaban hayatı kaçakçılığının, yasal zeminden önce pandemiyle önlenmesi tabiat ananın dengesi olarak yorumlandı.

İŞTE ERZURUM’DA GÖRÜLEN TÜRLER

Erzurum faunasında yer alan 244 tür kelebek içinde kaçakçıların en çok yakalamak istediği türler şunlar. Balkan Menekşe mavisi, Tankerin çokgözlüsü, Merhaba çokgözlüsü, Çokgözlü Diana, Esmer korubeni, Teberda çokgözlüsü, Artvin çokgözlüsü, Urartu esmer perisi, Mecnun güzelesmeri, Kafkasya zıpzıp, Zegris, Karamavi, Güzel amannisa, Harem güzelesmeri, Hazır Piri Reis. Haber: Onur SAĞSÖZ

 

61 bin metreküp kar saklandı

0

Türkiye’de ilk kez Palandöken’de uygulanan ‘kar saklama’ yöntemi bu yıl da devam ettirilecek. Bu sayede kayak sezonu Kasım ayında açılabilecek.

Pandemi’ye rağmen alınan önlemlerle dolu dolu bir kayak sezonu geçiren Palandöken’de önümüzdeki sezonun hazırlıklarına şimdiden başlandı.

Palandöken Kayak Merkezinde sezon Kasım ayında açılacak

Dünya’da İtalya, Avusturya ve İsveç’teki kayak merkezlerinde uygulanan ve geçen yıl ilk kez 3 bin 176 metre yükseklikteki Palandöken’de gerçekleştirilen ‘kar saklama’ uygulamasına bu yıl da devam edildi.

Kar kalınlığının bu sezon yaklaşık 2 metreyi bulduğu Palandöken’de Ejder 3200 A.Ş. yönetimi, iş makineleriyle topladığı karı belli noktalarda kümeledi.

Yaklaşık 1 ay süren çalışmanın sonunda biriktirilen 61 bin metreküp karın üzeri branda ve çadır ile kapatıldı.

Kışa girerken kar yağışlarının gecikebildiğini söyleyen Ejder 3200 A.Ş. Genel Müdürü Selim Bağrıyanık, “Biz de bunun için tedbir aldık. İlk kez geçen yıl yaptığımız kar saklama uygulamasıyla sezonu 15 Kasım’da açmıştık. Suni karlama sistemimiz var ancak suni karlamayla o kadar karı oluşturmak kolay olmuyor.”

“Kar saklama yöntemiyle alt yapısını oluşturmuş oluyoruz. Karı güneş almayan vadide biriktirip kışa girdiğimizde ki hava sıcaklığı bu dönemde eksi 4-5 oluyor bu durumda pistlere seriyoruz. Geçen yıl 21 bin metreküp kar saklamıştık bu yıl da 61 bin metreküp saklayarak sezonu Kasım’ın ilk haftasında açmayı planlıyoruz” dedi. Haber: Onur SAĞSÖZ

Palandöken damgası

0

Palandöken Kayak Merkezi, Antalya’da düzenlenen ‘Lastminutefair 2021’ fuarının partner destinasyonu oldu. Yaklaşık 20 ülkeden 1500 seyahat acentesinin katıldığı fuarda Erzurum ve Palandöken’in tanıtımı yapıldı.

GMT Fuarcılık tarafından düzenlenen ‘Lastminute’ Turizm Pazarlama Fuarı, 26-27 Nisan tarihlerinde Antalya’da düzenlendi. Yaklaşık 20 ülkeden 1500’e yakın turizm profesyoneli ve seyahat acentesinin katıldığı fuarda, sektörde yaşanan zorluklara rağmen 2021 sezonuna katma değer yaratmak ve aktif pazarların temsilcilerine motivasyon yaratabilmek amacıyla çözüm arandı.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Murat Altundağ, iki gün süren panellerde Erzurum ve Palandöken’in tanıtımını yaptı.

REKOR KATILIM OLDU

Yurt dışındaki acente üst düzey yetkilileriyle Türk turizm profesyonellerini bir araya getiren fuar, Türk turizmine yerinde pazarlama imkânı sundu. Bu arada normal şartlarda dahi rekor seviyesinde olan yabancı katılım, pazarların Türk turizmine ve fuara olan güvenini ispatladı.

Normal şartlarda dahi rekor seviyesinde olan yabancı katılım, pazarların Türk turizmine ve fuara olan güvenini ispatladı.

BİREBİR İŞBİRLİĞİ YAPTILAR

GMT Fuarcılık Kurucusu ve GM Center Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Meral’in bu zorlu dönemde büyük bir cesaretle gerçekleştirdiği fuara Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı. Lastminutefair 2021, iki gün boyunca sektör aktörlerine bire bir iş birliği fırsatı sunarken, yurt dışından gelen 1500’e yakın acentenin üst düzey yöneticilerine, Türkiye turizminin yerinde tanıtılmasına ev sahipliği yaptı.

Genel Sekreter Yardımcısı Murat Altundağ, GMT Fuarcılık Kurucusu ve GM Center Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Meral ve katılımcılara çeşitli hediyeler verdi.

PALANDÖKEN PARTNER DESTİNASYON

Macaristan, İsveç ve Kuzey Kıbrıs’ın partner ülke olduğu fuarın partner destinasyonu ise Erzurum Palandöken oldu. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Murat Altundağ ile Ejder 3200 A.Ş. Genel Müdürü Selim Bağrıyanık’ın katıldığı fuarda Palandöken standı büyük ilgi gördü.

Genel Sekreter Yardımcısı Murat Altundağ’ın Erzurum ve Palandöken sunumu büyük beğeni topladı.

ALTUNDAĞ ERZURUM VE PALANDÖKEN’İ ANLATTI

İki gün süren panellerde Erzurum ve Palandöken’in tanıtımını yapan Genel Sekreter Yardımcısı Murat Altundağ, kayak merkezini sadece kayaktan ibaret olmadığını anlattı. Palandöken’deki çeşitlilikten söz eden Altundağ, “Palandöken’i diğer kayak merkezlerinden ayıran birçok özelliği var. Bunların başında kar kalitesi ve pist uzunluğu geliyor ancak biz bunu daha da çeşitlendirdik. Tüm bunları görmek için sizleri Erzurum’a, Palandöken’e davet ediyoruz” dedi.

 

Sloven Büyükelçi: Palandöken iyi bir alternatif

0

Slovenya Ankara Büyükelçisi Primoz Seligo, ülkesi vatandaşlarının kış turizmi için farklı yerleri keşfetmeyi sevdiğini, bu anlamda Palandöken Kayak Merkezi’nin iyi bir alternatif olacağını söyledi.

Büyükelçi Primoz Seligo, Ekonomik İlişkiler Danışmanı Bengü Yüksel ile Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret ederek, Başkan Vekili Hüseyin Polat ile görüştü.
Büyükelçi Primoz Seligo (solda) ETSO Başkan Vekili Hüseyin Polat ile görüştü.
Erzurum’a ilk kez geldiğini belirten Büyükelçi Seligo, ilk izlenimlerine göre Slovenya’nın Erzurum ile özellikle tarımsal anlamda işbirliği yapabileceği düşüncesi oluştuğunu söyledi. Erzurum’un ve Slovenya’nın önemli bir kış turizmi potansiyeline sahip olduğuna da dikkati çeken Seligo, şunları söyledi.
Palandöken Kayak Merkezi’ndeki gelişmeler için www.palandöken.com tıklayın.
“Öncelikle karşılıklı olarak tanınırlığımızı artırmak için adımlar atmanın doğru olacağı kanaatindeyim. Sloven kayak severler için gerek kendi ülkemizde gerekse çevre ülkelerde farklı kayak merkezleri var ancak kış turistlerimiz farklı yerleri keşfetmeyi seviyor. Bu anlamda Palandöken Kayak Merkezi’nin vatandaşlarımız için iyi bir alternatif olacağını söyleyebilirim. Erzurum, özellikle Ukrayna ve Rus kayak severlerin yoğunlukla tercih ettiği bir şehir. Slovenya’dan gelecek kış turistleri için de sezonda haftalık bir ya da iki uçak seferi konulursa bu anlamda iyi bir adım atılmış olur.”

Palandöken tıklanma rekorları kırdı

0

İnternet fenomenlerinin uğrak yeri haline gelen Palandöken Kayak Merkezi bu yıl sosyal medyada tıklanma rekorları kırdı. Yamaç paraşütü, snowboard ve tırmanma duvarı görselleri her kesimden beğeni topladı.

Türkiye’de ilk sezonu açan Palandöken Kayak Merkezi, 6 ayın sonunda pistlerini kapattı. Binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan merkez, bu yıl sosyal medya fenomenlerinin de akınına uğradı. Palandöken’e ilk gelen karavan seyyahlarının paylaştığı görüntüler milyonlarca kişi tarafından izlendi.
Sezon içinde adrenalin ve snowboard meraklısı çok sayıda fenomenin story ve paylaşımları da tıklanma rekorları kırdı.
Yamaç paraşütü ve buz duvarına yapılan tırmanışlarla ilgili görseller her kesimin ilgisini çekti. Fenomenlerin paylaşımları Erzurum ve Palandöken’in tanıtımına önemli katkı sağladı.