ArabicDutchEnglishFrenchItalianRussianTurkish
21 Mayıs 2024, Salı
ArabicDutchEnglishFrenchItalianRussianTurkish
ArabicDutchEnglishFrenchItalianRussianTurkish

Bakan Ersoy’dan acente aidatlarına indirim müjdesi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Seyahat Acentelerinin TÜRSAB’a ödeyecekleri yıllık aidatlar hakkında duyuru yayınladı.
Seyahat acentelerinin TÜRSAB’a Ödeyecekleri Yıllık Aidatlar’a Kültür ve Turizm Bakanlığından indirim geliyor.
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) 2022 yılında acentaların ödeyeceği aidat miktarını, acenta ve şube kuruluş ödentisi miktarını açıklamış, fakat sosyal medya platformlarında acentaların yoğun tepkisi ile karşılaşmıştı. TÜRSAB, gelen tepkiler üzerine aidatlar konusunun kendileri ile bir ilgisi olmadığını 1618 sayılı yasaya göre bu aidatı toplamaları gerektiğinin altını çizmişti.
Seyahat Acentaların devam eden tepkileri ve TÜRSAB’ın topu taca atması üzerine Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy harekete geçti. Ersoy, 2020 yılında da TÜRSAB’ın önerisi ile Seyahat Acentaları’ndan aidat alınması kararına imza atmıştı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Seyahat Acentalarının TÜRSAB’a Ödeyecekleri Yıllık Aidatlar Hakkında Duyuru yayınladı. İşte o duyuru…
Bilindiği üzere, tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan “Koronavirüs (Covid-19) Salgınının” ülkemizin ekonomik ve sosyal hayata olan etkilerinin azaltılması amacıyla 16/4/2020 tarihinde TBMM’de kabul edilen 7244 sayılı Kanun ile seyahat acentalarının Türkiye Seyahat Acentaları Birliğine (TÜRSAB) ödeyecekleri 2020 yılı aidatlarının alınmaması kararlaştırılmıştır.
Salgının ülkemiz ekonomisinde yarattığı olumsuzluklar alınan tedbirler ile hızla giderilmiş ise de özellikle dünya turizm sektöründe virüsün varyantlarından kaynaklanan birtakım kısıtlamalar halen devam etmektedir.
Bu ortamda, seyahat acentalarının 2021 yılı yeniden değerleme oranında güncellenen Birliğe ödeyecekleri 2022 yılı yıllık aidatlarının (5.088 TL) işletmeler üzerinde yaratacağı olumsuzluğun giderilebilmesi amacıyla Bakanlığımızca birtakım tedbirlerin alınması ihtiyacı ortaya çıkmış olup “seyahat acentalarının yıllık aidatlarına uygulanan yeniden değerleme oranının” daha düşük seviyede uygulanmasına yönelik çalışma başlatılmıştır.
Bu kapsamda, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanununun yıllık aidatları düzenleyen 35 inci maddesine fıkra eklenerek Sayın Cumhurbaşkanımıza yıllık aidatlara uygulanan yeniden değerleme oranını %50’ye kadar indirme yetkisi veren kanun teklifi taslağı hazırlanmıştır.
Kamuoyunun bilgisine sunulur.

Hava Durumu

Erzurum / Türkiye
parçalı bulutlu
64%
2.6km/h
52%
6°C
6°
6°
6°
Tue
9°
Wed
7°
Thu
7°
Fri
7°
Sat

Ek Bilgi

Erzurum / Palandöken Kayak Merkezinde ihtiyaç duyacağınız güncel bilgilere ulaşmak ve düzenlenen tüm etkinliklerden haberdar olmak için sitemizden ve aşağıda yer alan sosyal medya sayfalarından bizi takip edebilirsiniz.