Kış turizminin gözde merkezi Palandöken, alternatif pistleriyle snowboard tutkunlarının vazgeçilmezi oldu.

Son yılların en hızlı gelişen ve en popüler kış sporu olan Snowboard, Türkiye’de de gençler arasında hızla yayılmaya başladı. Snowboard, şu an Türkiye’de gençler arasında kayağı zorlayan bir moda. Çünkü vücuttaki adrenalin salgılanmasını yükseltip, daha fazla heyecan veriyor. Kış aylarının keyfini çıkartmak için Snowboard öğrenmek isteyenler de pratikler yaparak kısa sürede kayak pistlerinde yerlerini alabilir.

Eğlenceli, heyecan dolu ve keyifli vakit geçirmeyi garantileyen Snowboard, küçük büyük herkesi karla kaplı zirvelere davet ediyor.

İşte size birkaç ipucu:

İki ayağın tek bir tabla üzerinde sabitlenmesiyle, karlı ve ya buzlu eğimli bir zeminden aşağıya kaymak suretiyle yapılan bir kış sporudur. Bu tabla kaykaya benzer. Kaykayın aksine altında teker yoktur ve üstünde ayakların sabitlenmesi için kitler bulunur. Snowboardla yapılabilecek hareketlerin sınırı yoktur. Doğru bir çalışma tekniği ile en fazla 3 günde başlangıç seviyesinde durma kalkma manevra yapmayı öğrenebilirsiniz. Tabi ki bu durum kişiden kişiye değişebilir.

Bağlamaya dikkat!

Snowboard da iki türlü kayış şekli vardır. Kayarken sol ayağınız önde ise buna ‘reguler’, sağ ayağınız önde ise buna ‘gofy’ denir. Ayaklarınızı boarda bağlarken dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Ayaklar boarda bağlanırken sizin omuz genişliğiniz ölçü alınmalıdır. Bu açı düşüş anında ayağınızın burkulmasını engelleyebilecektir.  Snowboard da çok farklı kayış sitilleri vardır. İlk önce öğrenilmesi gereken topuk, ve burunu kullanmayı bilmektir.

Acele etmeyin

İlk önce çok dik açılı eğimler yerine saatte 7-8 km hız yapabileceğiniz eğimin daha düşük olduğu alanlarda kaymaya başlamanız gerekmektedir. Denge sorununu çözdükten sonra topukla ve burunla durmayı öğrenmelisiniz. Topuk ve burun hareketlerini iyice kavradıktan sonra ilk önce geniş slalomlar çizebilir daha sonra bu slalomları daraltıp sürüş keyfinizi arttırabilirsiniz. 2 saatlik bir topuk ve burun çalışmasıyla bu hareketleri kavrayabilirsiniz. Daha sonra slalomlara geçmek daha mantıklı olacaktır.